Lexo... Lexo nė emėr tė Zotit Dhe Beso nė ZOT...

Make your own free website on Tripod.com

Si tė gjithė tė tjerėt... edhe fshati Radiovcė prezentohet me web faqjen e vet. Dėshirojmė qė tė jemi sa mė preciz nė zgjerimin e informatave mė tė reja pėr fshatin Radiovcė.. Ēdo tė re nga sporti dhe nga kultura do tė jenė tė pėrfshira kėtu nė kėtė web faqe. Internet Club "RINIA" - SeT By


 

Kjo web faqe qe e mundėsuar nga Isak FERATI.

E mira duhet tė kthehet me tė mira... kurse e keqja mund edhe tė mos kthehet...

Photo

Fotot e Fshatit Radiovcė

ChaT (Kosovarja)

ChaT (Iskon)

ChaT (Crocafe)

Game

Downloads

Download tė Messengerit 6.2

Livescoree Rezultate

Poezi për Celularë

POEZI tė zgjedhura pėr nė celularė

1.Dikur afer teje kur isha

embelsine e buzeve shijoja qartesine e syve shihja shushurimen tingelluese te flokeve ndjeja larg teje sot ndjej vetmine era buzet mi shkrumon shpirti s`ka s`gjen qetesi e fresket eshte puthja

kujtimi per ty…

2.Kur ti sme beson

per mu qka ka mbet

kam than dhe te them

per mua ska jetė

shum her ty te thash

per mu je nė kėtė jetė

por ti e pranon

qe s'ėshtė e vertetė!

3.Mos mendo se une ste dua

mos mendo se zemra ste don

duke menduar vetem per ty

jeta ime po kalon.

4.Mė prit sonte nė ėndėrr se do tė vij

por mos u trem pėrseri flej,

zdo tė trokas nė der, as nuk do tė zgjoj

por do tė puthi nė buz dhe prap do tė shkoj...

5.Hape letren dhe lexo

te dua mos harro

kam nje zjarr ne zemer

kam nje penges ne shpirt

kam nje lot ne sy

qe te dua vetem ty!!!

6.Unė pėr ty do tė

jetoj deri ne vdekje do

te dashuroj

sepse te dua ty e

dashura ime? e deri ne

vdekje zdo te harroj.

7. Kur lulet qelin

e gjelbrimi gjelbron

te kujtoj ZESHKANE

e malli me mbulon!

8. Ti jeton larg nga une,

por une te ndjej afer ,

pa ty zemra ime ,

ka mbet si e varfer!

9. Dashuria ndaj femres

ne zemer shkurtohet

por ajo per mua

KURR sdo te harrohet!

10. Provo te besh zemren gur

provo te mos me harrosh kurr

provo per mua kurr mos te qash

per jete ne zemren tende te me mbash!

11. Ti mi vodhe enderrat

ti me vodhe lumturine

ti ma vodhe zemren

bashk me te dhe dashurine!

12. Si nata pa yje,

si lumi pa uje,

si vera pa diell,

si dimri pa bore.

Ashtu po me duket vetja

kur un jam pa ty.

13. Nuk po e di sesa poezi

ty duhet me ti kushtuar

qe te kuptosh se jam

Me gjith zemer duke te dashuruar.

14. Zgjohu ne mes te nates

merr nje gote uje me e pi

ne gote me sheh mua

duke te buzeqesh me simpati!

15. Mos qaj pėr mua,

nje ditė ty kam pėr me tė takuar.

Nė zemer me ke hy,

tė kam mbyll me dry,

Qelsi me ka humb,

tash ke mbet ti aty...

16. Sa me merr malli

kur gjindem larg teje

jeta me merzitet

kur sje pran meje.

Puthjet me te embla

ti mi ke dhuru

jeten ty ta fala

kur me the te du.

17. Mos bej qe jeta ime te duker kot,

mos bej qe nga syt e mi te dalin vetem lote.

Mos bej qe vdekjen ta kerkoj

se vetem e vtekur mun te te haroj.

18. Deshiroj te kem krah,

te fluturoj te zbres ne buzet tua,

tet puthi fort dhe te tregoj se vetem ty

te kam dhe sa shum te dua!

19. Une ste kerkoj te me duash shume,

por te pakten cerekun nga sa te dua une.

Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lume,

ku i dihet jetes ndoshta s'jetoj dhe shume.

Me dite apo me vite, por sa te jetoj,

vec teje tjeter kurre s'do dashuroj!

20. Toka le te ndizet ,

nese ty ste kam

se une pa ty kurr i lumtur s'jam

sepse ti je vajza ,

qe shum e dua

sepse dua jeten ta kalosh me mua!

21. Me zemer te dua...

me shpirt te endrroj...

nje puthje te embel...

me ketė msg ta dėrgoj...!!!

22. ne takimin e parė

u digja si zjarrė,

ne takimin e dyt

te deshta si syt,

ne takimin e tret

ne zemer me ke mbet !!!

23. KISHA nje deshire ne jete

por ajo kurr smu plotesua

veq nje here te kisha prane

dhe te bej me ty qte dua!

24. me pelqen nata se me

lejon te endrroj per ty

me pelqen dita se

mendimet i ndaj me ty Me pelqen jeta se netaime je TI.

25. Nje plage ne zemer

nga dhimbja ma ke veshe

ate mund ta sherosh

vetem ti pellumbeshe

26. Pse ma ben te veshtire jeten

Pse keshtu ti me munden

Pse s'ma thua te verteten

se nje tjeter po e don!

27. Nėse jam semure e dashur

asgje ne jete nuk me sheron

perveq teje ne zemren time

tjeter s'mund te zevends!

28. Ty ne gjdo qast te kerkoj,

ty gjdo nat te enderroj.

Ty krejt jeten ta dhuroj

edhe pse tash nuk me don une

gjithnje te dashuroj dhe

dashurien tende e pranoj

29. Smundem te mendoj

diqka me te mir ne jet

se te dashuroj te kam

afer te ledhatoj.

Ti ndjej puthjet tua

te ndjej ngrohtesin tende

smundem te mendoj

diqka me te mire ne jet

qe ti te jesh i imi,

dit e nat per mira vjet!!!

30. Ta fali si kujtim 100% shpirtin tim.

Nese shpirti ste mjafton

ta fali syrin qe per ty loton.

Me lot ne faqe me lot ne sy ,

me zemer te helmuar,

mendoj vetem per ty

31. Nese per mua mendon

nje leter ma dergon

nese me zemer me don

thirrem ne telefon

zerin ta degjoj

dhe te tregoj qe shum te dashuroj

dhe kurr nuk te harroj!!!!!

32. I ngre duart lart ne qiell,

ti per mua je si diell.

Por e lumtur perseri nuk jam.

se ty afer nuk te kam!!

33. Te jap nje keshill - Kujdes!

Nje lutje- Rri ashtu si ej!

Nje deshir- Mos me harro!

Nje genjeshter- Nuk te dua!

Nje te vertet- Nukl mund te jetoj pa ty!!!

34. Tradhtin harroje, endrren endrroje

Dashurin kerkoje, urrejtjen largoje

Ate qe te don Dashuroje!!

35. Sa her, malli me mer.

Un jetoj me ty,

Te ndjej ty si perher,

ti me shikon, ti me degjon,

mendoj per ty, te dua shpirti im,

jemi te dy.

36. Dikur ishim bashke

e tash sje prane meje

vdekja eshte e bukur

nese vdes prane teje .

37. Nese tani vdes e dashur

do te vdes me nje deshire

qe kurr me nuk do ta shoh

buzqeshjen tende ne fytyre.

38. I drejtohem vajzės

te cilin e dua

etjen dua ta shuaj

ne buzet e tua.

39. Deshiroj te te shoh me sy

te mos digjem mall per ty

sikur te isha nje rreze hane

do te hyja ne dhomen tende

vetem ta dish se sa te du

sdo te jetojsh as nje or pa mu!

40. Ne enderr mu shfaqe

me erdhe si puhize

lehtas me puthe ne faqe

ku ike nuk e di

41. vazhdo rruges tende

koken mos e kthe

do te vdes per nje puthje

qe kurr nuk ma dhe

42. Shume here te putha

shume here zemren ta dhurova

e ti disi si me dashje

te gjitha i debove

43. do te besoja nje dite

dhe ate qe eshte e pamundur

por nuk mundem te besoj kurr

se pergjithmone te kam humbur

44. kur ne gjum te jesh

ne endrra do te me kesh

une do te mbaj ne kujtime

se shum te deshti zemra ime

45. E ditėt po kalojnė,

orėt pa pushim,

tė pres e dashur

prap nė pėrqafimin tim.

46. E tani me foton tėnde nė dorė

Nga largėsia tė pėrqafoj

Nga zemra tė fala

Dhe tė puthura tė dėrgojė.

47. Nuk e di a tė kujtohet

shikimin e parė kur ma dhurove,

buzėqeshe ngrohtėsisht

zemren ma pėrkushtove!

Tė takova rastėsisht

e tani jam me TY,

tė tash atė se qka kam nė zemer

dhe qka ndiej pėr TY!

Buzėqeshe aq bukur

saqė mezi durova,

kur dole tė vallėzosh

menjėher tu afrova !

Kur ta shtėngova dorėn,

zemra mezi duronte,

nė thellėsin e saj

njė vullkan kumbonte!

Ahh ajo buzėqeshje,

shumė mua mė mungon,

saherė qė e kujtoj

ndjenjat mė shumė mi zgjon!

Dua tė tė kam pran

e jo nė largėsi,

ta them atė qė e ndin zemra,

zemra ime pėr TY!

Ah unė i shkreti,

ende s“kam guxim,

ti them dy fjalėt e ėmbla

qė jan nė shpirtin tim!

Tė takova pėrsėri,

atė natė kur buzėt mi dhurove

u hudhe mbi mua

dhe shumė mė shtrėngove!

48. Njė jetė plot me mall

me lule plot aromė,

njė jetė qė kurrė s“do shuhet

nga dashuria jonė

49. Mė fal qė tė bėra padashur

pėr mua pa qėllim tė mėndosh,

mė fal qė tė bėra pėr mua

poezi me dhibje tė krijosh!

50. ne enderr do te shoh

emrin tend do ta therras

nese nuk me buzeqesh

une vetveten do ta vras

51. me kujtohet kur per ty mendova

me kujtohet kur te ledhatova

me kujtohet kur te deshta me zemer '

se per mua ti ishe e vetmja femer

52. Une do te jem bashk me ty

si ne vuajtje,si ne dashuri

nuk te le une kurr ne vetmi

do te mbuloj me dashuri.

Edhe me mija pengesa ne rrug

dashuria ska ndalim

ti ke hyr dhe do te mbetesh

pergjithmon ne shpitin tim!!!

53. 60 sekonda ne minute mendoj per ty,

60 minuta ne ore merzitem per ty,

7 dite te javes jam me ty,

365 dite te vitit te DUA VETEM TY.

54. Jeta eshte e gjate.

E Gjate dhe Dashuria,

Une mbaj mend fjalet e tua,

Ti fjalet e mia,

Kemi lidhur besen,

Kemi bere betimin,

Une jam zemra jote,

Ti Shpirt je i imi!!

55. Nese keto rreshta i lexon,

shkrimin tim e dikton,

vetem ne mua pak mendon,

dhe e din se zemra ime ende TE DON!!

56. Dy zogj jemi nji shpirt e kemi

me vjen keq qe afer sjemi .

Te dua me zemer deri sa te vdes

sa me don ti mua pergjigjen e pres.

57. Lumi rrjedh ujė

Zemra pikon gjak

Dua qė tė shoh

Por ne jemi shum larg

Me thik me m’therr

As pak nuk ankoj

I vdekur gjithmon

Pėr ty do tė mendoj...

58. Ne emer te jetes

Jeto me mua

Ne emer te dhimbjes

Vuaj me mua

Ne emer te dashuris

Me thuaj te dua

Por kur te vdes

Mos me harro mua.

59. Kur malli te te ket marr

dhe un te mos jem aty,

mbyll syt dhe me thirr

se un do te jam atyyy.

60. Kur buzet te jen thar

dhe puthja te mungon

hap dritaren dhe lutju henes

se puthjen time ajo ta dergon.

61. Kur ti te ndihesh en vetmi

dhe zemra kur te qan ,

zhytu ne kujtime dhe,

mua do t'me kesh pran.

62. Kur ti te me duash

dhe pran te mos em kesh

hap dritaren dhe fluturo

se un do te jem mes resh!!!

63. si ta ndali lotin

si ta shuaj mallin

ti ne zemren time

veq po endez zjarin

nese nuk me don

nese sme dashuron

pse me provokon

64. Sonte nė kėtė natė, nėse ndjen tė ftohtė,

shiko nė qiell, mbylli sytė e tua dhe mendo nė mua,

do tė tė sjell ngrohje nė zemėr,

do tė ndjesh se TĖ DUA!!!

65. Nė natėn e errėt kur trėndafilėt buzėqeshin,

dhe zemra ime ndjehet e vetmuar,

dua tė shfaqem nė ėndrrat e tua,

dhe tė them TĖ DUA.

66. kur jam nervoz

asgje sme qetson

vetem nese ti i dashur

pran meje qendron..

67. kjo nate pa yje sa e trishtuar duket

sikur te te kisha afer sa e bukur do te dukej

kthehu tek une mos me le te vuaj

kthehu tek une se nuk jam e huaj

sonte kujtimi per ty po me rritet

sonte epshi per ty po me ngritet

eja eja po te pres

po nuk erdhe une do te vdes !!!

68. PO TE MBAJ AFER

UL NE PREHERIN TIM

DHE TE LUS TE MI FALESH

NJE PUTHJE NJE PERQAFIM !!!

69. Une jetoj se te dua shum

Syt e tu te zi i shoh edhe ne gjum

Jeten do ta jap per tenden dashuri

Ne varr te me pyesin

Do te flas vetem per TY.

70. Sa kam deshir te lahem me ty

ne kade te me reshqasish mbi trupin tim

ta ndjej aromen tende ..

I dashuri sapun ..

I miss you ..

puthje zemer.

71. Edhe pse je larg edhe pse je larguar

me sy nuk te shoh me zemer te dua,

po te pres me vuajtje e me vaj,

dashurin ton ne zemer e mbaj!

72. DASHURIA JONE U SHEMB

TANI ZEMRA FORT ME DHEMB

NJE PIKE LOTI MU BE DET

SETE KAM DASHT ME TE VERTETE

73. NE MES TE NATES

ENDERR TE PASH

SHUM SHPEJT U ZGJOVA

SHUM TE DUA TE THASH

74. BESOJ KESAJ ZEMRE

TE PASTER SI LOTI

SE DASHURINE TIME

PER TY E KA FALE ZOTI

75. EJA DHE ME PUTHJE

NGUSHLLO ZEMREN TIME

AJO SI ZJARR DIGJET

VETEM ME KUJTIME

76. Pres te shoh e te puth

se nje puthje ma ke hak

edhe nese vdes e dashur

nuk do te me mbetet merak

77. E kujtoj diten qe te pash,

e kujtoj diten puthjen qe ta dhash,

e kujtoj edhe ndarjen e fundit kur me the lamtumir.

Kudo qe shkoj te ti mendoj

kudo qe jam mendjen te ty e kam,

edhe pse me ke lan ne vetmi une pa ty nuk mund te rri.

Tash nje vite kakalur une nuk mundem me te harruar. Te Dua Shume.

78. edhe loti ne sy

me eshte thare

kur po e kujtoj

dashurine e pare

79. Ne dhom jam i vetmuar

rri ne kujtime i qete

vetem fotografia jote

ne dore me ka mbete

80. Kur te degjosh per nje VDEKJE

dije se flitet per mua

ne kete bote smunda te jetoj

se me vrane buzet e TUA.

81.Le te ma bejne varrin

para pragut te shtepise

dhe mbi varr le te shkruaj

se kam vdekprej dashurise

82. Tani e di jetoj me frymen tende cdo dite.

tani e di se sa te dua!

kur mendoj per ty shpirti yt eshte zeri im,

ne parajse me cojne buzet e tua....

83. Se dua te te puthe n'mbremje deri ne mengjes

dua te te them te dua dhe pastaj te vdes

84. Mos degjo kritika

te tjeret mos i degjo

me thuaj te verteten

me do apo jo..!!!

85. zoti krijoj boten

bota te krijoj ty

ti ke lindur per mua

une do vdes per ty

86. Ska det as oqean

ska tiger as luan

Ska njeri ne boten time

Qe t'largon nga zemra ime...

87. Mos luaj me mua

se zemrėn ma pėrvelon

por ma dhuro dashurinė

qė me ditė mė mundonė.

Eja pran meje e mos luaj

dhe nga zemra atė zjarr ma shuaj

se ti je i vetmi qė unė e dua

e nėse jo atėherė s'ka jetė pėr mua.

Mos luaj tė lutem me zemrėn time

dhe mos ma lėndo shpirtin e jetės sime

por ma dhuro dashurin e moj luaj

dhe disa fjale tė ėmbla mi thuaj.

Edi, edi se ti je djal krenar

me ndjenja dhe dashuri shqiptar

por mendo dhe mos mė le tė vuaj

dhe tė lutem me mua mos luaj.

88. Se di ē'mė ndodh kur jam me ty

kur me shikon me ata sy,

kur mė buzėqesh mė ledhaton

kokė e kėmbė ti mi pushton.

89. S'e di ē'mendim ke ti pėr mua

kur tė shtrėngoj por s'them Tė Dua

kur them se vdes pėr buzėt e tua

s'e di a me beson ti mua?

90. Se di ē'mė ndodh kur jam me ty

kur me shikon me ata sy,

kur mė buzėqesh mė ledhaton

kokė e kėmbė ti mi pushton.

S'e di se ē'ndjen kur mė ke pranė

kur tė dy vetėm rrimė menjanė

kur kokėn vėn tek gjoksi im

s'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di ē'mendim ke ti pėr mua

kur tė shtrėngoj por s'them Tė Dua

kur them se vdes pėr buzėt e tua

s'e di a me beson ti mua?

S'e di ē'do tė ndodhė me ne tė dy

sikur tė mos jem mė me ty

sikur kjo ėndėrr tė ndalet njė ditė

s'e di a do tė shohė mė dritė?

S'e di pa ty ēdo bėj o yll

pa ty kjo botė mė duket njė pyll

pa ty kjo botė s'do ketė kuptim

pa ty, pa ty shpirti im.

S'e di vallė a do tė duroj

pa e puthur mė atė gojė,

pa e prekur mė atė dorė,

s'e di a do ndjej mė tė nxehte a tė ftohtė.

S'e di sa gjatė do tė vazhdojė,

por di sa shumė tė dashuroj,

e di sa shumė ti mė gėzon

kur pak vėmendje mė kushton.

E ndjej se shumė do tė Tė Dua

sa kohė kėto buzė do mė puthin mua

sa kohė qė zemra do t'mė punojė

emrin tėnd do ta kam nė gojė.

S'e di sa shumė do tė zgjasė kjo jetė

s'di si do shkojė nė tė vėrtetė

por diēka di me siguri

Ajo qė e dua je vetėm Tiii!!!!!!

91. Njė akull i fthoft buzėt mi ka ngri,

vetėm puthja jote mundet me mi shkri...

92.Ne emer te jetes

Jeto me mua

Ne emer te dhimbjes

Vuaj me mua

Ne emer te dashuris

Me thuaj te dua

Por kur te vdes

Mos me harro mua.

93. Isha shumė e lumtur kur tė takova ty,

mendoja se tė doja,

ti doja ata sy.

Nuk shkoj kohė e gjatė prap jemi taku,

ma ke marrė inat por ende tė du.

Sa e pa fat jam , s'kam fat nė dashuri,

mendova se u dashurova sinqerisht nė ty.

Ēdo ditė , qdo natė mė dilje pranė syve t'mi,

poezijat qė i shkoja ti kushtoja ty.

Nuk zgjati shumė kjo lumturi qė pata,

mu errėsu dita kur mu zdrit nata.

E luta Zotin qė t'ma merr jetėn

se nuk e ėndėrroj pa ty vetėn!!!!

94. Gjithmon naten vjen qetsia

mua larg teje me mbyt vetmija

nata larg teje ska perfundim

jeta ime pa ty ska kuptim

ti je qetsia e shpirtit tim.

95. do tė doja tė isha lot,

qė nė sytė e tu rrjedhė

tė ulasha nėpėr fytyrėn tėnde,

duke tė pėrkėdhelė

tė mundohesha qė

deri tek buzėt e tua tė arrijė

tė qėndroja pėr njė ēast,

derisa dora yte do ti fshi

96. Eja pran meje e mos luaj

dhe nga zemra atė zjarr ma shuaj

se ti je i vetmi qė unė e dua

e nėse jo atėherė s'ka jetė pėr mua.

97. Mos luaj tė lutem me zemrėn time

dhe mos ma lėndo shpirtin e jetės sime

por ma dhuro dashurin e moj luaj

dhe disa fjale tė ėmbla mi thuaj

98. . S'e di vallė a do tė duroj

pa e puthur mė atė gojė,

pa e prekur mė atė dorė,

s'e di a do ndjej mė tė nxehte a tė ftohtė.

99. E ndjej se shumė do tė Tė Dua

sa kohė kėto buzė do mė puthin mua

sa kohė qė zemra do t'mė punojė

emrin tėnd do ta kam nė gojė.

100. S'e di sa shumė do tė zgjasė kjo jetė

s'di si do shkojė nė tė vėrtetė

por diēka di me siguri

Ajo qė e dua je vetėm Tiii!!!!!!

101. Syte e tu te zi ne zemer me lendojn,

fjalet e tua te embla plaget mi sherojn.

Prej dites se par nisa te lotoj

sepse je simpatik dhe te dashuroj!!!

102. E kujtoj njė dashuri

qe kem pasur ne te dy,

i kujtoj ato fjalt e tua

kur me the se shum te dua

103. Te Dua Shpirt Shum larg te kam

Me kilometra po me ne zemer as

Me Milimetra,Asgje nuk dua prej teje

Veq Me Te pAs afer meje

104. 100% une ty do te sheroj

veq m“lejo qe buzet tua te embla ti provoj.

100% une kam me te sheru

veq m“lejo nje nate te bej me ty qka te du!!

105. Te dua me emer, te dua me zemer,

deshiroj te kemi te njejtin mbiemer.

te kam pyt dhe do te pys

aje e dashur ti per fejes

se me ty dua te jetoj deri sa te vdes!!!

106. Edhe pse je larg

asgje sme pengon

se kjo zemra ime

vetem ty te donė.

Kur tme thuash te dua

eshte gezim per mua

te jesh afer meje

asgje tjeter sdua.

107. Mė fal qė tė shkruaj

Mė fal qė pėr ty vuaj

Mė fal qė jam dashuru

Mė fal qė smuna pa ty me jetu

Mė fal qė tė thėras

Mė fal qė vetėm pėr ty flas

Mė fal qė kom gabu

Mė fal qė pėr kėtė skom mendu...

Mė fal qė tė kujtoj

Mė fal se nuk mund tė harroj

Mė fal qė tė flas

Mė fal qė tė shkoj mbas..

Mė fal qė tė shikoj,

Mė fal qė pėr ty jetoj...

Mė fal qė kam mbet e harrum

Mė fal qė emrin tėnd e pėrmendi nė gjumė

Mė fal qė kam qen e marrė,

Mė fal se ky su kon gabimi i parė

Mė fal qė tė bezdis

Mė fal qė stė kam ra nė his.

Mė fal edhe nje her qė kom gabu

Mė fal qė jom pendu..

Por mė sė shumti mė fal qė TĖ DU!!!

108. E bana Nijet per me ta Shkru

sepse ty une shum te Du.

Per hir te ALLAHUT XHELESHANEHU ..

kurr skam me te Harru...

Te Lutem ti ket me Pranu! AMIN

109. TE DASHUROSH NJE VAJZE

DO TE THOTE

TA DUASH ME SHUME SE JETEN

TE MOS DEGJOSH FJALET E BOTES

POR VETEM TE VERTETEN

110. Te ta jepja zemren

do te doja te te jepja me shume

e krejt te ta falja jeten,

sepse ty te dashuroj une!

111. Fjalet e tua BARALLGIN.

Buzt e tua ASPIRIN.

Syt e tu AMPICILIN.

Durt e tua ANDOLL.

Zeri yt Sirup per koll.

Deshta ty me te tregu,

se te isha afer teje kur sisha smu...

112. Me dor po shkruaj

me zemer po vuaj

pse je larg meje,

me le te vetmuar

sa dite e merzitshme

sa nate e qet,

ju shkruan ..ShaGgY18..

qe sju harron per jete...

113. >> Lejo le te bjer shi

mendo vetem ne mua

se secila pike me shi

eshte nje puthje per ty <<

114. Puthja eshte dukuri e cila nuk dhemb

kur dikush te puth dije se ai te don

puthja eshte nje lule qe ne zemer e ruan

dije me teper te don ai qe te shkruan.

115. Zemra ite me ben te vuaj

syri it me shtin te shkruaj

trupi it me ben poet

fjala ite zemren ma djeg

pra, plotesisht besom mua

kur te them te DUA ....!!!

116. Kur nė sy tė tė shikoj,

dua qė lotėt me puthje tė mi rrėmbesh,

kur trupin tė ma prekėsh ngadalė

dua qė mė zemėr ta ndjesh!

117. Kur flokėt si tela kitare

mbi gjoksin tėnd do tėndosen ngadalė,

atėherė do tė pėshpėris TĖ DUA,

atėherė do tė pėshpėris mijėra fjalė!

118. Kur nė sy tė mė puthėsh

dhe buzėt tė mi ledhatoshė ngadalė,

atėher unė do tė qėndroj i heshtur

atėher nuk do tė kam mė fjalė!

Se zemra do flasi pa mbarim

dhe fjalėt do tė jenė pakuptim,

nė shpirtė do tė ketė diqka si pėrkushtim!

Dhe ne do tė kuptojmė se jetojmė pėr njė qėllim,

pėr njė ndjenjė qė na ofron,

pėr dy buzė qė mėzi durojnė,

pėr dy sy qė kaq thellė veshtrojnė,

119. me ta cu nje lule lule je vet

me ta cu nje puthje nuk te le me flet

120. Dita dites nuk i ngjan

kjo largesi si shpesh na ndan

te kerkoj po me kote

se e di se nuk vjen dote

e di se edhe shpirti sonte te qan

por largesia perseri na ndan.

121. Ajo puthja jotė e parė.

Qiellin ma kaltėrsoj nė natė

Ėmbėlsisht flaku buzėt e mia

E jotja ishte magjia

122. Mė pėshpėrite diqka tė thjesht

Diqka qė nuk do pėrsėritet nė jetė

Do e ruaj q’do thėnje vėrtet

Dhe puthjen tėnde tė lehtė!!!

123. kur me pyete se ke don me teper

ne kete bot te rrejshme

une tu pergjigja jeten

dhe ti ike duke mos e ditur

se ti je jeta ime

124. Te them sa shum te dua

me thu se edhe ti me don

e mallkuar qofte largesia

qe zemrat na shkatrron.

125. Nuk mė duhet kjo jetė

Nuk mė duhet kjo rini

Kur s'tė kam afėr meje

Gjithmonė do tė vuaj pėr ty

126. Sa her qė te kam takuar

ne sy te kam shiquar

syri y`t me ka mashtruar

syrin tend e kam dashuruar.

127. me premto qe do jesh me mua

ne gezim e hidherim

ne puthje e perqafim

te dua me shum se sa shpirtin tim

F O S K O L O

"Poetet fillojne te jetojne kur vdesin"

G E T E

"Kush nuk pupton zerin e poezise,eshte nje barbar"

W I L D E

"Poetet jane dashnoret me te keqinje:shfrytezojne gjithmone dashurin e tyre"

G E T E

"Eshte e bukur te shohesh boten,po sidomos boten e poeteve"

V O L T E R

" Vargjet e bukura dhe te punuara mire s'kane asnje kuptim,po te mos prekin zemren "

W I L D E

" Ne poezi grate nuk shfaqen si jane ne te vertete,por si i imagjinon i dashuruari"

H Y G O

"Poezia eshte e nevojshme per njeriun:ai qe nuk dashuron poezine,ka nje shpirt te zbrazet,sepse vargjet jane muzika e shpirtit "

Nëse dëshironi të jepni komente...

 

E-mail:

Dërgoni e-maillove_me2_day@hotmail.com

Radiovcė: ©opy®ight€d

Si të gjithë të tjerët... edhe fshati Radiovcë prezentohet me web faqjen e vet. Dëshirojmë që të jemi sa më preciz në zgjerimin e informatave më të reja për fshatin Radiovcë.. Çdo të re nga sporti dhe nga kultura do të jenë të përfshira këtu në këtë web faqe.

Internet Club "RINIA" - SeT By TetovaBoy (Elmedini)

www.Radiovca.tripod.com©2004 Internet club "RINIA" - Radiovcë